قفسه بندی انبار

چگونگی قفسه بندی انبار یکی از مهم ترین مسائل در نظم دهی به فضای انبار و چیدمان اصولی محصولات در آن می باشد. یکی از روش های اصولی و تاثیر گذار بر روی رشد اقتصادی روند فروش شما استفاده از GMP  در قفسه بندی انبار است. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره مبانی طراحی و قفسه بندی انبار بر اساس GMP هستید در ادامه این مطلب همراه  ما باشید.

چرا قفسه بندی اصولی انبار اهمیت دارد؟

قفسه بندی اصولی انبار به خصوص در انبار هایی که محصولاتی خاص را نگهداری می کنند بسیار اهمیت دارد. چرا که در انبار های مخصوص صنعت دارو و موارد مشابه آن بسیار روند چیدمان و نگهداری از محصولات بسیار اهمیت دارد. در انبار های دارویی برای نگهداری دارو ها از روش انبار داری GMP استفاده می شود. همانطور که متوجه شده اید محصولاتی که در انبار نگهداری می شوند ارتباط مستقیمی با روش انبار داری و چیدمان کالا ها برای حفظ سلامت و ماندگاری آن ها دارند. بنابراین از انبار های معمولی به هیچ وجه برای نگهداری کالاهای خاصی مانند دارو استفاده نمی شود. نه تنها محیط انبار و روش چیدمان بلکه قفسه بندی انبار نیز ارتباط مستقیمی با نوع کالا دارد. در ادامه بیشتر درباره روش GMP در انبار کردن محصولات خاص صحبت خواهیم کرد.

 معرفی قفسه بندی مناسب بر اساس GMP

یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در انبار کردن کالا ها انتخاب قفسه ای مناسب با نوع کالا است. اگر قفسه بندی مناسبی را برای انبار در نظر بگیرید می توانید تعداد بیشتری از محصولات تولید شده را در فضای انبار خود ذخیره کنید. از قفسه بندی های مناسب بر اساس GMP می توان به قفسه های تکی، دو عمق، پوش بک، قفسه خود راهرو و خود جریان اشاره کرد. یکی از سنتی ترین مدل های قفسه بندی کالا ها در انبار استفاده از قفسه های چند سطحی است. از مزایای قفسه های چند سطحی می توان به دسترسی راحت به قفسه و انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد. طراحی قفسه های چند سطحی به گونه ای است که تراکم پالت را از جهت افقی و عمودی افزایش می دهد. روش دسترسی به محصولات در قفسه های چند سطحی به گونه ای است که اولین کالایی که چیدمان شود آخرین کالایی است که می توان آن را از قفسه بیرون کشید. بنابراین در این روش کالا ها باید به شکل خطی چیدمان شده و به همان شکل از قفسه بندی خارج شوند.

 

قفسه بندی انبار

به چه عواملی در قفسه بندی انبار باید توجه کرد؟

عوامل بسیاری در انبار داری به روشی صحیح تاثیر گذار هستند. همانطور که در مطالب بالا گفته شد اولین و مهم ترین مسئله در انبار داری آشنایی با نوع کالاهایی است که قصد انبار کردن آن ها را دارید. سپس نیاز است که از سیستم قفسه بندی مناسبی برای چیدمان کالا ها استفاده شود. برای انتخاب یک قفسه بندی مناسب نیز توجه به عواملی مانند میزان فاصله قفسه ها با یک دیگر در راه رو ها و فضای کافی برای حرکت لیفتراک ها بسیار اهمیت دارد. بنابراین حتی اگر بدانید چه نوع محصولاتی دارید بدون داشتن اطلاعاتی مانند فاصله راهرو ها و لیفتراک نمی توانید قفسه بندی مناسبی را برای انبار خود خریداری کنید. باید بدانید که هر لیفتراک برای چرخش و حرکت در بین راهرو های انبار  و قرار گیری بار ها در راک ها به 13 فوت نیاز دارند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که عرض بین راهرو ها هماهنگ با محل ستون ها باشد. جالب است بدانید که برخی از انبار های از سیستم خودکار بهره می برند و چالش های انبار داری آن ها بسیار متفاوت است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *