قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک | کمد بایگانی ریلی اتوماتیک

قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک در مجموعه قفسه بایگانی ریلی قرار دارد،  این نوع قفسه حرکت آن توسط نیروی الکتریسیته می‌باشد که با استفاده از نیروی الکتریسیته موتور الکتریکی جایگزین گیربکس در سیستم بایگانی ریلی مکانیکی شده است که در این صورت حرکت کمد ریلی از طریق برد الکترونیکی و پنل مستقر بر روی قفسه ریلی صورت می‌گیرد، هم چنین می‌توان گفت بدون دخالت نیروی فیزیکی انسانی تنها از طریق انتقال نیروی برق متناوب AC تمامی یونیت ها به حرکت در می‌آیند. این شیوه مزایای زیادی از جمله بالا رفتن سرعت کار و ایمنی بیشتر نسبت به انواع شیوه های بایگانی دیگر دارد مثلا در بایگانی قفسه دوار یا قفسه ریلی بایگانی و انواعی از این دست سرعت کار به مراتب  متفاوت است.

امکانات قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک

تا اینجا ما با اولین روش کار با سیستم اتوماتیک آشنا شدیم، اما این محصول شرکت پومر امکانات و قابلیت های بیشتری دارد و به روش های مختلف امکان دسترسی به لوازمی مانند: پوشه و زونکن و.. را فراهم می‌آورد. شیوه دوم جهت جابه جایی کمد ریلی اتوماتیک استفاده از ریموت کنترل می‌باشد، برای این منظور سیستم کنترل از راه دور برای محصول تدارک دیده شده  که کاربر بتواند بدون نیاز به بلند شدن از روی صندلی خود به بایگانی دسترسی داشته باشد .

قفسه های ریلی در بهبود پیدا کردن مدیریت اسناد و مدارک تاثیر چشمگیری دارند، هم چنین می‌توان گفت قفسه های بایگانی ریلی اتوماتیک با داشتن روشنایی هوشمند هر کدام از راهروها، در استفاده از انرژی و برق صرفه جویی می‌کند. هر کدام از سنسور های حرارتی که در راهرو با ورود هر کاربر به برد مرکزی ارسال می‌کند، باعث ایجاد روشنایی راهرو توسط پکیج های روشنایی که در سقف قرار دارند می‌گردد. در جهت نمایش داخل قفسه های ریلی نمایشگر های گرافیکی بر روی آنها قرار گرفته که وضعیت درون راهروها را نشان می‌دهد. بر روی هر یک از راهروها جهت وارد کردن رمز امنیت بالایی جهت حفظ اسناد به وجود می‌آورد که رمز کاربری وارد شده قابل تغییر می‌باشد، که در صورت نیاز می‌توان رمز را عوض کرد که این ویژگی دسترسی به اطلاعات و مدارک را محدود می‌کند.
این سیستم ها به گونه ای تعبیه شده اند، که اگر در صورت قطع برق با آزاد کردن کلاژ امکان جابجایی و حرکت آسان راهروها به وجود آمده و به راحتی به مدارک دسترسی پیدا می‌کنیم. در سازمان ها و اداراتی که برای ذخیره بیشتر فضا در عین افزایش ذخیره سازی با دسترسی سریع بهترین انتخاب استفاده از قفسه های ریلی اتوماتیک است.

 

قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک(1)

قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک

 ویژگی های قفسه ریلی بایگانی اتوماتیک

بدنه

بدنه و تمامی قطعات این سیستم طوری طراحی شده است که توسط پیچ و مهره به هم متصل شده و قابلیت افزایش طول، عرض و ارتفاع را به قفسه ها می‌دهد.

سیستم گردش هوا

طبقات استاندارد بایگانی مجهز به سیستم گردش هوا می‌باشد که این امر طول عمر اسناد را افزایش می‌دهد.

فرمان

می‌توان گفت یکی از بیش ترین کاربردی که در به حرکت در آوردن کابین های قفسه های ریلی هوشمند دارد فرمان های قفسه ریلی اتوماتیک می‌باشد، که معمولا در جنس های متفاوتی از جمله آلومینیوم، فولاد، پلاستیک فشرده تولید می‌شود، نکته قابل توجه این است که فرمان هایی که جنس آن از آلومینیوم هستند دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و می‌توان گفت با قابلیت آسان جهت جابه جایی کابین ها دارد.

سیستم روشنایی هوشمند

برای ایجاد الگوی بهینه مصرف از لامپ هایی استفاده شده که توسط سنسورهای مخصوص ورود و خروج افراد را حس کرده و زمانی که فرد وارد راهرو قفسه شده روشنایی مورد نیاز برای کاربر ایجاد می‌شود و به محض خروج خاموش می‌گردد.

پنل

با استفاده از پنل تعبیه شده بر روی کابین ها می‌توان به راحتی و با فشار دکمه کابین مورد نظر را به تمامی قفسه ها به حرکت درآورد و راهروی مورد نظر را باز نمود که این امر به صورت الکترونیکی انجام شده و قفسه همه با هم به حرکت در می‌آیند.

رایانه

جاگذاری اسناد در این سیستم به گونه ای تعریف شده است که می‌توان با وارد نمودن شماره پرونده براساس کد تعریف شده محل دقیق سکانس مورد نظر را یافته و تصویر آن با انیمیشن بر روی صفحه مانیتور نمایش دهد. این امر موجب افزایش ۲ الی ۳ برابری سرعت دسترسی به اسناد می‌گردد.

ریموت کنترل

جهت بره وری بهتر از سیستم، از ریموت کنترل استفاده می‌شود، که فرد به راحتی می‌تواند از راه دور و با وارد نمودن شماره پرونده کابین حاوی زونکن مورد نظر را باز نمود.

مزایای استفاده از قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک

 • امکان پیگیری پرونده از طریق پنل های نصب شده
 • قابلیت قفل کردن تمام کمد ها و خارج کردن آن ها از مدار
 • قابلیت جستجوی هر پرونده از طریق بارکد، شماره پرونده، نام شخص و سایر اطلاعاتی که برای پرونده ارائه شده است
 • قابلیت استفاده از برق شهری و بسیار کم مصرف
 • جابه جایی از طریق پنل روی کمد ها
 • قابلیت متصل شدن به رایانه و جابه جایی از این طریق
 • سیستم روشنایی خودکار در بین تمامی راهروها
 • محدود نمودن کاربران و کارشناسان به محتوای داخل اسناد، با تعریف سطح دسترسی
 • سبک سازی اسناد
 • قابلیت کپی گیری از اسناد
 • کاهش هزینه گاز و انرژی
 • کاهش هزینه های جاری مانند هزینه برق به دلیل وجود برد روشنایی هوشمند
 • افزایش سرعت جستجو
 • کم شدن نیروی انسانی جهت گردش اسناد