قفسه ریلی مکانیکی

قفسه بایگانی ریلی مکانیکی یا ( قفسه بایگانی ریلی مکانیکی ) جزء دسته قفسه بایگانی ریلی می باشد که جهت نگهداری اسناد و مدارک با حداکثر بهره گیری از محیط بایگانی به کار می‌رود، استفاده از کمد ریلی جهت حذف راهرو های اضافی و حداکثر فضا جهت نگهداری اسناد استفاده می‌شود، کمد های ریلی مکانیکی با داشتن سیستم گیربکس به راحتی حرکت می‌کنند و کمد ریلی مکانیکی با داشتن مقاومت بالا و حفظ پایداری و تعادل، مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

قفسه ریلی (قفسه ریلی) به دلیل تنوع برند ها و کمپانی های سازنده به نام های مختلفی شناخته می‌شود لذا جهت عدم گمراهی متقاضیان گرامی لازم دانستیم به برخی از این نام ها اشاره کنیم:

کمد بایگانی ریلی ، قفسه بایگانی ریلی ، فایل بایگانی ، کمد ریلی مکانیکی ، قفسه ریلی مکانیکی ، قفسه ریلی فلزی ، کمد ریلی فلزی ، سیستم بایگانی ریلی مکانیکی، قفسه ریلی، کمد ریلی، قفسه بایگانی، کمد بایگانی

با توجه به فراوانی نامگذاری بر روی محصول و مدیریت اسناد و کالا جهت نامگذاری یکسان این وسیله از نام های (کمد بایگانی ریلی) و (قفسه بایگانی ریلی) استفاده می‌کنیم.

قفسه ریلی مکانیکی

قفسه ریلی مکانیکی

مزیت های قفسه بایگانی ریلی مکانیکی

  • می‌توان گفت مکانیزم ساخت قفسه بایگانی ریلی مکانیکی پیشرفته تر از قفسه بایگانی ثابت می‌باشد.
  • کمدهای بایگانی ریلی مکانیکی دارای ظرفیت و گنجایش بیشتری هستند.
  • این کمد ها با توجه به ساختاری که دارند اگر بخواهیم آن را نصب کنیم مشکل چندانی از لحاظ فضای مورد استفاده نخواهید داشت و شما می‌توانید بیش ترین استفاده را از فضا ببرید.
  • امنیت قفسه های بایگانی ریلی نسبت به قفسه های بایگانی ثابت بیش تر می‌باشد چون تمامیه کابین ها در آن ها اسناد مهم وجود دارد که در نهایت جمع شده و قفل خواهند شد.
  • به حداقل رسیدن زمان جستجو برای یافتن اسناد و حتی کالاهای مختلف در قفسه بایگانی ریلی مکانیکی

اجزای تشکیل دهنده سیستم  قفسه بایگانی ریلی مکانیکی عبارت است از:

شاسی: شاسی کمد بایگانی ریلی مکانیکی در پایین ترین نقطه قرار می‌گیرد و کلیه یونیت ها بر روی شاسی قرار می‌گیرند، شاسی حکم فونداسیون و اسکلت و کمد بایگانی را دارد و پایداری کل مجموعه با بهره گیری از شاسی صورت می‌پذیرد.
سیستم گیربکس: گیربکس قفسه بایگانی ریلی مکانیکی در قسمت شاسی نصب و وظیفه آن افزایش نیروی ورودی توسط کاربر به فرمان از طریق افزایش نیروی ورودی با استفاده از چرخ دنده های متعدد استفاده شده است با استفاده از سیستم گیربکس در کمد بایگانی ریلی با حداقل نیروی وارده قادر به حرکت فایل ها خواهید بود و این افزایش نیرو به واسطه تبدیل ضرایب نیروی وارد شده می‌باشد.

فرمان: فرمان قفسه بایگانی ریلی وظیفه انتقال نیرو از طریق کاربر را به عهده دارد کاربر با وارد نمودن نیرو به فرمان و انتقال آن از طریق زنجیر و چرخ دنده ها به گیربکس حرکت یونیت ها بر روی ریل میسر می‌شود.

ستون ها: ستون های کمد بایگانی ریلی با فواصل 100 سانتی متری از یکدیگر و به منظور تفکیک هر دهانه  در دو طرف سینی طبقات تعبیه می‌شوند همچنین پایداری قفسه بایگانی نیز توسط  ستون ها که بر روی شاسی قرار می‌گیرند تامین می‌گردد.

سینی طبقات: سینی طبقات در کمد بایگانی ریلی بر روی ستون ها به کمک پین سوار شده و اسناد و یا کالا بر روی سینی طبقات می‌نشینند، کل باری که سیستم تحمل می‌کند بر روی سینی طبقات می‌نشیند و از طریق ستون ها بار وارده به قسمت شاسی در پایین ترین نقطه مجموعه انتقال داده می‌شود.

پل نگهداری طبقات: برای تحمل بار بالا توسط سینی طبقات در قسمت تحتانی سینی طبقات پل تقویت کننده قرار می‌گیرد که نقش حائل برای تحمل بارهای بالا را داراست پل نگهدارنده طبقات از خمش سینی در اثر بار متحمله جلوگیری به عمل می‌آورد.

کاور ها: قسمت پشت و جلوی کمد بایگانی ریلی با کاور پوشیده می‌شود ضمن اینکه فرمان نیز بر روی کاور جلو در نظر گرفته شده کاور ها علاوه بر پوشش مجموعه از نظر زیبایی نیز کاربری دارند برای دیزاین محصولات از کاور های ام دی اف استفاده شده و یا از کاورهای فلزی با رنگ بندی مختلف بهره می‌گیرند.

سقف و کف: سقف و کف قفسه بایگانی ریلی مکانیکی به وسیله ورق های فولادی پوشیده می‌شود، سقف حد بالایی و کف حد پایین سیستم را تعیین می‌کنند. کف برای جلوگیری از سقوط اسناد یا کالا به داخل شاسی و سقف برای حفظ قفسه بایگانی ریلی از گرد و غبار، ریزش آب و غیره از سقف محیط به داخل به کار می‌رود.

چرخ: چرخ های سیستم بایگانی ریلی مکانیکی از جنس چدن تهیه می‌شوند و وظیفه چرخ ها حرکت بر روی ریل به واسطه نیروی وارده کاربر که به وسیله فرمان به گیربکس منتقل شده است .

ریل: ریل کمد بایگانی ریلی برای حرکت چرخ چدنی در کف زمین فیکس می‌شود و قفسه ها به وسیله چرخ بر روی ریل حرکت موازی در راستای ریل خواهد داشت.

درب و قفل: سیستم بایگانی ریلی دارای درب و قفل در انتهای آخرین کمد هستند درب و قفل دو وظیفه حفظ امنیت و جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل را دارند.

کمد بایگانی از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده مانند زنجیر ، چرخ دنده، پین طبقات و غیره که در این مطلب به مهم ترین اجزای آن پرداختیم.