روش های ساماندهی کتابخانه ها

یکی از روش های ساماندهی کتابخانه استفاده از سیستم بایگانی ریلی نیز می باشد.  بایگانی ریلی وسیله ای برای سامان دهی اسناد مهم سازمان های بزرگ است. یکی از جدیدترین روش های نگهداری از اسناد بدون هیچ گونه نگرانی درمورد از بین رفتن اسناد استفاده از سیستم بایگانی نیز می باشد. در ادامه به معرفی دقیق روش های ساماندهی کتابخانه ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

سیستم بایگانی ریلی چیست؟

سیستم بایگانی ریلی یک روش برای ذخیره سازی حجم زیادی از اسناد نیز می باشد. از مزایای سیستم بایگانی ریلی می توان به  عدم پوسیدگی اسناد، عدم گم شدن اسناد، منظم شدن اسناد، جستجو راحت تر اسناد و .. اشاره کرد. با توجه به این مسئله که سازمان های مختلفی نیاز به بایگانی کردن اسناد خود دارند سیستم های بایگانی اسناد نیز در انواع مختلفی تولید شده اند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف سیستم بایگانی ریلی لیستی را برای شما آماده کرده ایم.

انواع سیستم های بایگانی ریلی

سیستم های بایگانی ریلی نسبت به نیاز مردم دارای انواع مختلف هستند که در این بخش به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 بایگانی ریلی مکانیکی:

بایگانی ریلی مکانیکی برای نگهداری اسناد بدون استفاده از نیروی فیزیکی بسیار مناسب است. نیروی محرکه در سیستم بایگانی ریلی مکانیکی باعث جا به جایی راحت قفسه ها بر روی ریل های مکانیکی می شود. البته باید بدانید که فرمان این حرکت بر روی ریل نیز توسط یک ریموت انجام می شود.

بایگانی ریلی متحرک:

بایگانی ریلی متحرک یکی از انواع بایگانی ریلی مکانیکی است که طراحی بسیار زیبایی دارد. در سیستم بایگانی ریلی متحرک می توان انواع اسناد مانند: زونکن، مدارک و .. را قرار داد. قفسه های ریلی این امکان را به شما می دهند که به راحتی طبقات را در سایز دلخواه خود جا به جا و تنظیم کنید.

بایگانی ریلی ثابت:

همانطور که از نام این بایگانی ریلی پیدا است برخلاف مدل های دیگر قابلیت حرکت دادن این بایگانی ریلی وجود ندارد. بنابراین قبل از خرید آن باید به مکان قرار گیری آن توجه کنید. چرا که این بایگانی ریلی در یک مکان مشخص به صورت ثابت قرار می گیرد و اسناد را درون آن قرار خواهید داد. توجه به توزیع درست اسناد در بایگانی ریلی ثابت و مدل های دیگر اهمیت فراوانی دارد. چرا که توزیع نادرست باعث موج دار شدن طبقات سیستم بایگانی می شود.

نکته: برای اجرای ساماندهی کتابخانه از دو مدل بایگانی ریلی متحرک و قفسه های ثابت نسبت به فضا و هدف شما استفاده می شود.

 

روش های ساماندهی کتابخانه ها

بایگانی ریلی کتابخانه

زمانی که تعداد کتاب ها زیاد باشد نیاز است که آن ها را بایگانی کرد. بنابراین نسبت به قیمت کتاب ارزن ترین سیستم، سیستم بایگانی کتابخانه ای نیز می باشد. یکی از مزایای استفاده از سیستم بایگانی ریلی کتابخانه افزایش چشمگیر در فضای شما است. همچنین یک آسودگی خاطری را درباره سالم ماندن کتاب های قدیمی و جدید ایجاد خواهد کرد. چرا که ورود هر گونه گرد وغبار و حشره ای به سیستم بایگانی ریلی کتابخانه غیر ممکن خواهد بود.

 

روش های ساماندهی کتابخانه ها

قفسه کتابخانه

به طور کلی در ایران دو روش برای نگهداری کتاب های کتابخانه وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از قفسه کتابخانه است. قفسه کتابخانه تعداد زیادی از کتاب ها را در خود جای می دهد. حتی ممکن است قیمت خرید قفسه کتابخوانه از سیستم ریلی ارزان تر باشد. باید بدانید که شما هزینه ای بیشتر برای خرید بایگانی ریلی پردخت می کنید اما نسبت به قفسه های فلزی ویژگی های بسیار بیشتری خواهد داشت. برای مثال قفسه ریلی اجازه ورود حشرات را نمی دهد در صورتی که قفسه کتابخانه به این شکل نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *